Amy Lee

Amy Lynn Lee - zpěv, klavír

Narodila se 13. 12. 1981 v Riverside (Kalifornie), toto je údajně důkaz z Parkview Hospital. [zdroj]

Její otec John pracuje jako DJ a matka Sarah se v domácnosti stará o její sourozence. Sestry se jmenují Carrie a Lori a jejich nejmladší bratr Robbie. V dětství Amy říkali Amie, Ames nebo Amers.

Amy má silný vztah ke své rodině a ta ji výrazně ovlivňuje. Robbieho onemocnění epilepsií vedlo k tomu, že se Amy v roce 2006 stala americkou předsedkyní mezinárodní nadace Out of the Shadows, jejímž cílem je informovat veřejnost o epilepsii.

Spolu s manželem Joshem jsou také členy nadace To Write Love On Her Arms, která pomáhá lidem trpícím depresí a sebepoškozováním. V roce 2007 vznikla ve spolupráci s dalšími hvězdami oděvní řada To Write Love On Her Arms; mohli jsme vidět i fotky Amy s tímto logem na tričku.

Amyiny kořeny

Amy má anglicko-skotský původ. Její rodiče se v dětství často stěhovali, takže získala problematický přístup k seznamování se s novými "přáteli". Po delší sérii stěhování se její rodina usadila v arkansaském Little Rocku. Cizím lidem Amy nikdy moc nevěřila. Před časem se dokonce sama popsala jako jedinečná, chápavá, ale nepochopená.

Přiznává, že má přímo obsesivní vazbu na období svého dětství. Stejně tak i na témata související se smrtí. Amy měla totiž dříve ještě třetí sestru Bonnie. Ta ale v devíti letech (v roce 1987) náhle zemřela na neobjasněnou chorobu a Amy, které bylo tehdy šest, se s její smrtí dodnes nevyrovnala.

"Pořád se na to snažím zapomenout, ale přitom jsem posedlá vším, co mě vrací zpět do doby, když mi bylo šest, sedm, osm..." Právě své zesnulé sestře věnovala píseň "Hello", kterou ještě nikdy nezahrála na koncertě. Na podobné téma je i song "Like You" z druhé desky The Open Door.

Rozhodně jí nelze upřít snahu získat pozornost. Už na střední škole se neustále hlásila do dramatického kroužku. "Byla jsem veliká herečka, pamatuju si, jak jsem si hrála v kuchyni, snažila jsem se, ať si máma myslí, že jsem mrtvá a zavolá policii. Bohužel ve škole dostávali hlavní role vždycky ti ostatní a to mě fakt štvalo." Stala se prezidentkou školního sboru a sama o sobě tvrdí, že byla takový "šílenec do sboru". Před vydáním Fallen však nikdy nenavštěvovala žádné lekce profesionálního zpěvu, pouze deset let hrála na klavír.

Vznik Evanescence

Evanescence založili spolu s Benem Moodym na Pulaski Academy. Původně měla Amy v plánu vysokou školu a pak nějaké "solidní" povolání, ale osud zamíchal kartami jinak. "Nikdy jsme nebyli náboženská kapela, to jen média ji z nás chtěla udělat," vysvětluje Amy, jak je to s Evanescence. "Bereme inspiraci z miliónů rozdílných stylů, posloucháme všechno, co právě vzniká, ale naše muzika není metalová opera nebo gotický pop, je to prostě Evanescence."

Co se týče hudebních kořenů, často jsou uváděni Björk, Tori Amos, Korn, Soundgarden, Portishead, Nine Inch Nails, Nirvana, Coldplay nebo Danny Elfman. Amy zbožňuje Halloween a film Nightmare Before Christmas od Tima Burtona. Nezastírá, že se jí líbí Johnny Depp.

Amy a Ben nejdřív hráli v kavárnách a knihovnách různé akustické kousky. Později nahráli dema Evanescence EP (1998) a Sound Asleep EP (1999). U dalšího songu z té doby, "You", nebylo nikdy předpokládáno, že by byl vydán. Sice prosáknul mezi lidi, ale Amy si z nějakého důvodu nepřála, aby byl rozšiřován. V roce 2000 Evanescence vydávají dlouhohrající desku Origin, obsahující tři songy, které jsou později použity na debut Fallen: "Whisper", "Imaginary" a "My Immortal".

Debutové album Fallen (2003) bylo šestkrát označeno za platinové a po celém světě se ho prodalo 14 milionů kusů. V říjnu 2003 odchází z kapely Ben Moody z důvodu "tvůrčích neshod". Amy byla přesvědčena, že se tehdy dostali do bodu, že kdyby se v té době nic nezměnilo, asi by nikdy nevydali další desku.

Postupem času se složení Evanescence zcela obměnilo. Někteří členové odešli sami, někteří byli údajně vyhozeni. Amy se v roce 2005 soudila s bývalým manažerem Dennisem Riderem [zdroj]. V následujících letech se v médiích neustále spekulovalo o tom, zda je Amy oběť, šílenec, který se snaží nad všemi získat kontrolu anebo prostě jenom mrcha. Ve skutečnosti se pravděpodobně pouze snažila uskutečnit svůj sen. Personální změny v sestavě kapely k tomu bohužel také patřily.

Soukromý život

Existuje spousta nepodložených zpráv o tom, jestli Amy něco měla nebo neměla s bývalým kolegou Benem Moodym, ale to už se asi nikdy nedovíme. V roce 2004 začala chodit se Shaunem Morganem z kapely Seether, s nímž natočila duet Broken. Objevovali se spolu na veřejnosti i na nahrávkách z Anywhere But Home. Později se ale rozešli. Pak se o Amyině soukromém životě dlouho nic nevědělo. Po čase se dala dohromady se svým dávným přítelem, psychoterapeutem Joshem Hartzlerem. V roce 2007 se nadšeně svěřila, že se zasnoubili a v květnu 2007 se vzali. [zdroj]

V současnosti žije Amy v New Yorku se svým manželem Joshem Hartzlerem. Mezi její záliby patří malování a psaní. Také si navrhuje vlastní, často velmi neobvyklé kostýmy. Ačkoli se tento styl snaží všichni různě zaškatulkovat (rock, gothic, neo-gothic, victorian), Amy tvrdí, že je prostě jen princezna v době rockových hvězd. Má ráda pohádky, fantazii, krajky, řetězy i šněrování. A je si vědoma, jak to působí.

"Oblékám se tak, jak chci, víte proč? Protože můžu, jsem rocková hvězda. Ráda hraji role. A make-up a kostýmy k tomu patří." I když navrhla všechny kostýmy do videoklipu "Going Under" a na řadě slavnostních příležitostí se objevila ve svých originálních výtvorech, na vlastní módní kolekci se zatím (bohužel) nechystá.

Pokračovat na rozcestník O Amy Lee | Seznam členů kapely