Amy Lee: "Inspirace přichází, až je její čas."

Vydáno 21. prosince 2012, interview proběhlo zřejmě v říjnu nebo listopadu.

Redaktorka online magazínu Snippets (CutOutAndKeep.net) hovořila s Amy Lee, frontwoman skupiny Evanescence, zatímco čekaly na konec světa.

Když se Evanescence vrátili ze svého ohromného světového turné, setkali jsme se se zpěvačkou, skladatelkou a frontwoman Amy Lee, abychom zjistili, jak to všechno vlastně začalo.

"Vždycky jsem byla kreativní - nejlíp mi je, když můžu něco tvořit. Cokoli!"

"Odjakživa jsem milovala hudbu, celý život, co si jen pamatuji," vysvětluje Amy, jejíž působivý hlas vede skupinu Evanescence už déle než dvanáct let. "Můj táta byl DJ, programový ředitel rádiové stanice a také muzikant, takže v mém životě bylo vždycky hodně hudby. Ten okamžik, kdy jsem se rozhodla, že se chci živit hudbou, přišel poté, co jsem v devíti letech poprvé viděla film 'Amadeus'. Mozartova hudba mě skutečně inspirovala a chtěla jsem se stát skladatelem. A samozřejmě, že jsem vždycky byla kreativní - nejlíp mi je, když můžu něco tvořit. Cokoli!"

Skupina Evanescence vznikla v Little Rocku ve státě Arkansas, když se Amy seznámila s původním kytaristou Benem Moodym. "Little Rock není velké město - a když ještě nejste plnoletí, tak tam toho není moc co dělat, tak jsme si vymysleli vlastní zábavu. Kapely, které mě nejvíc ovlivnily, nebyly v drtivé většině z našeho města, takže jsem je mohla poslouchat jen ve svém pokoji, v autě nebo ve sluchátkách, když jsem byla ve škole. Skládali jsme svou vlastní hudbu a strávili jsme všechen svůj volný čas touto tvorbou. Jistě, kapelu můžete založit kdekoli - ale osobně si myslím, že v menším městě může vzniknout spousta dobré hudby. Bývá tam málo věcí, co by vás rozptylovaly, takže prostě musíte být kreativní."

Jako své hudební vlivy Amy jmenuje Tori Amos, Nine Inch Nails, Depeche Mode, Michaela Jacksona, Portishead, Radiohead, Soundgarden, Nirvanu, Smashing Pumpkins, Bjork, Mozarta, Beethovena, Pink Floyd, Dannyho Elfmana a mnoho dalších, takže jsme zvědaví, jak vypadá její skladatelský proces. "Sahám hluboko pod povrch do čehokoli, co se ve mně zrovna děje. Když skládáme nový song, moje texty obvykle začínají vytékat jako proud z mého vědomí - různá náhodná slova a slabiky, které zapracovávám do melodií - a právě tady často nacházím smysluplné myšlenky, které mi poskytují výchozí bod a náznak toho, o čem ta skladba vlastně je. Po hudební stránce se mi líbí prostě sedět u klavíru a hrát, dokud na něco zajímavého nepřijdu. Často také sedávám ve svém domácím studiu a hraju si se zvuky a rytmickým podkladem, na kterém postupně buduji svou hudbu."

Amy se v roce 2006 stala americkou předsedkyní mezinárodní nadace Out of the Shadows, která se snaží šířit povědomí o epilepsii. "Chci pomáhat lidem tuto nemoc osvětlit. Padesát milionů lidí na světě je postiženo epilepsií - a přesto je stále velmi špatně pochopena. Lidé, kteří trpí záchvaty, by neměli mít pocit, že by si to měli raději nechávat pro sebe, protože jinak by se na ně lidé dívali jinak a nechápali by je... Spolupracovala jsem s Epilepsy Foundation na kampani zaměřené hlavně na mladé lidi, a to je právě cílem Out of The Shadows - dostat informace ven, mezi ně."

Kromě toho, že má Amy hudební talent, je také velmi zručná a navrhuje si vlastní kostýmy - včetně šatů, v nichž se objevila na coveru alba The Open Door nebo kostýmů ve videu k songu Going Under. "Poslední dobou jsem neměla příliš času na vyrábění takových věcí, ale jak říkám, nejlépe mi je, když můžu tvořit - hudbu, kostýmy, malby, večeři, cokoli! Už v pubertě jsem si navrhovala vlastní halloweenské kostýmy a často i kostýmy pro své sourozence, takže jakmile jsem se do toho trochu víc dostala, začala jsem si vyrábět i oblečení, které jsem pak normálně nosila. Jsem ale mnohem lepší návrhářka, než švadlena! Jakmile se Evanescence začali více prosazovat, dostala jsem příležitost setkat se s mnoha designéry a výrobci, kteří mi pomohli uskutečnit některé z mých nápadů a proměnit je ve skutečné kostýmy na pódium anebo do videoklipů. Tohle dělám strašně ráda. Je to pro mě prostě další forma sebevyjádření, kterou si opravdu užívám. Nejsem si moc jistá, jak bych popsala svůj styl, je velmi rozmanitý, stejně jako moje hudba. Obecně můžu říct, že mě přitahují věci, které jsou unikátní a neobvyklé."

"Následujte své srdce a své uši! Pokud milujete hudbu a chcete zvládnout hru na nějaký nástroj, cvičte! Hrajte pořád. Chce to spoustu práce, ale strašně moc to stojí za to."

Na otázku, jak nejraději ve svém volném čase relaxuje, Amy odpověděla "Měli bychom někdy dostat nějaké volno!! Jsme na turné v podstatě nonstop už asi rok a viděli jsme spoustu úžasných míst. Naše nejoblíbenější zastávky byly například Portoriko, Tokio, Mexico City, Praha, Libanon, Maroko, Brazílie, Berlín, Paříž a Madrid."

Dodává: "Turné dokončíme ještě před vánočními prázdninami a pak chci strávit nějaký čas s rodinou. A k tomu, co bude dál: čekám na úplně nové nápady! Nejlépe se mi pracuje, když nemám žádný plán - inspirace přichází, až je její čas."


Text: Cat Morley
Vydáno: 21.12.2012

Zdroje:
http://www.cutoutandkeep.net/snippets/issue28/evanescence
http://evthreads.proboards.com/index.cgi?board=press&action=display&thre...
http://evanescence.com/NewsItem.aspx?newsId=6228

Komentáře

Obrázek uživatele rionka

Já vím, já vím <3

Já vím, já vím <3

Obrázek uživatele H.

Amadeus od Formana a Praha!

Amadeus od Formana a Praha! :)

Obrázek uživatele gianella

Praha ♥♥♥

Praha ♥♥♥

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Syndikovat obsah