Evanescence: Nová kapitola - rozhovor s Amy Lee a Jen Majura (Kerrang 8/2015)

Tento rozhovor vyšel koncem srpna (asi 26.8.2015) v časopisu Kerrang č. 1583. Fotky jsou zde a zde, za přepis děkuji / text source: Eternal Remorse - THANKS FOR SHARING. ♥


Kerrang vítá v kapele novou členku Jen Majura! Amy Lee nás exkluzivně seznámila s novinkami v sestavě Evanescence, s detaily ohledně chystaných comebackových koncertů a s dalšími plány do budoucna...

V posledních letech bylo - k lítosti milionů fanoušků - novinek z oblasti Evanescence pomálu. Už je to skoro čtyři roky, co vyšlo jejich poslední album a tři roky od posledního koncertu v londýnské hale Wembley v listopadu 2012. Kerrang komunikoval s Amy Lee naposledy v říjnu minulého roku, kdy právě pracovala na sountracku k filmu War Story a těšila se ze svého nového poslání - být maminkou. Žádné novinky týkající se její kapely se však tehdy neobjevily.

Nikdo by tedy nečekal, že Evanescence v únoru oznámí účast na festivalu v Japonsku a později přidají i další koncerty v Nashville, Dallasu a Los Angeles. A ještě mnohem nečekanější bylo, že před dvěma týdny se zničehonic objevil příspěvek na Evanescence.com, oznamující, že kytarista Terry Balsamo, který byl součástí line-upu po deset let, opustil kapelu.

"Po dvou albech a nespočetných dobrodružstvích na pódiích po celém světě se Terryho čas v Evanescence nachýlil ke konci", zní úvod oficiálního vyjádření, po němž následuje oznámení, že novou členkou kapely je Jen Majura [celé oznámení zde].

Ale jak se vlastně Jen dostala k Evanescence? Co se stalo Terrymu? A co dál čeká jednu z největších rockových kapel současnosti?


Evanescence jsou zpátky v akci! A zčistajasna máte i novou kytaristku. Jak se to všechno stalo?

AMY: Začalo to, když jsme dostali nabídku zahrát na cool akci v Japonsku. Neberu nic v životě jako samozřejmost. Jednou za čas se takové příležitosti naskytnou a já vím, že nebudou vždycky přesně po mém a že nemusím mít pokaždé možnost hrát před tisícovkami lidí v Japonsku. Dostali jsme nabídku a já jsem okamžitě řekla: 'Ty vole, to musím udělat!' Bylo to dost daleko - poprvé jsme o tom uvažovali v únoru. Říkala jsem si, že už to bude dost dlouho od chvíle, co se narodilo děťátko, takže mezitím shodím přebytečná kila, dostanu se znovu do formy, dám dohromady kapelu, seženeme potřebnou výstroj, nazkoušíme to a zvládneme to skvěle. Proč bych to měla nedělat? Nemělo to prostě žádné zápory. Jenže pak... víte, věděli jsme už nějakou dobu, že budeme muset udělat změnu na pozici kytaristy a tak jsem začala hledat.

Ve svém oficiálním oznámení jsi nevysvětlila, proč Terry odchází a ani on to nekomentoval... můžeš nám říct, co se stalo?

AMY: Na jeho straně je to trochu osobní. Řekla bych to takhle: nemusí jít o nic velkého. Něčím podobným jsme už samozřejmě prošli. Devadesát devět procent kapel to zažije. Tohle není naše první, druhá nebo třetí deska, děláme to už celé roky a Terry byl po deset let důležitou součástí toho všeho. Milujeme Terryho a nikdo ze zúčastněných to nebere ve zlém. Mluvili jsme o tom. Vždycky bude součástí Evanescence. Bez jeho úsilí by to nikdy nebylo takové. Ale, víte, život jde dál. Lidé rostou. Mění se. Pracují na různých místech. Je před námi teď nová kapitola a je dobré tyhle věci opouštět pozitivním způsobem, s láskou. Nedošlo k žádnému boji. Vůbec ne.

Amy, jak jsi vlastně našla Jen?

JEN: Jo! Jak?! (smích)

AMY: Mluvila jsem s několika muzikanty a producenty, které už dlouho znám a respektuji. Potřebovala jsem někoho, kdo perfektně zapadne. Měla jsem vizi, že nový kytarista bude žena. Na rockové scéně existuje malý okruh úžasně talentovaných žen, kterým se podařilo prorazit. Jinak je to takový pánský klub. Být holka je takový reklamní chyták: 'Hele, hustý! Holky s kytarama!' Většinou vůbec nejde o hraní. Existuje však spousta talentovaných hudebnic a když jsem měla tu možnost, chtěla jsem vybrat jednu z nich. Už jsem nějakou dobu hledala a najednou jsem jednu našla - v Německu! Řekl mi o ní Dave Eggar, se kterým jsem pracovala na soundtracku k War Story. Nikdy se s Jen nepotkal, ale viděl ji několikrát hrát na pódiu a byl uchvácený. 'Bože, musíš si najít tuhle holku, Jen Majura!' A já na to: 'Aha, no jistě. Ona je v Německu a já v New Yorku.' Našla jsem perfektní holku, která žije nejdál, jak to jenom jde.

JEN: Hej! Mohla bych žít třeba v Rusku nebo v Austrálii!

AMY: S Jen jsme spolu poprvé mluvily po telefonu asi tak... nevím, kdy?

JEN: Asi tak před třemi týdny!

Co přináší Jen do kapely?

AMY: Miluju Jeninu osobnost. Není to jen skvělá hráčka na kytaru, takových je venku spousta. Jen má zvláštní energii. Jsme opravdu propojené. Letěla do New Yorku poprvé před pár týdny a měly jsme se skvěle. Okamžitě jsme si rozuměly, dokončovaly jsme si navzájem věty a skvěle jsme si to užívaly. Šly jsme do kytarového obchodu, Jen si vzala akustiku a začaly jsme hrát a zpívat spolu. A to nám otevřelo celé další téma: Jen umí zpívat! Mít poprvé v historii kapely další ženský vokál - to bychom měli možnost využít živý vokál jako druhý hlas. Bude to zábava, zkusíme si s vokály trochu pohrát, jakmile se dostaneme ke zkoušení. Všichni se těšíme, i kluci se moc těší. Ještě se s ní nesetkali, ale povídáme si spolu přes počítače!

Takže, Jen, tobě jednoho dne zavolali a zeptali se: 'Chceš se přidat do jedné z největších kapel na planetě?'

JEN: Právě jsem doma cvičila na kytaru. Najednou na mě vyskočil e-mail s nadpisem: 'MÁTE ZÁJEM?' Přestala jsem asi na tři minuty dýchat. Nemohla jsem se nadechnout. Myslím, že můj obličej se proměnil na chvíli ve Šmoulu. Říkala jsem si, že musím být cool a nechovat se jako fangirl, ale moje první reakce prostě byla: 'Oh my god.' Další den jsme si zavolaly a pak, ani ne po týdnu, jsem už seděla v letadle do New Yorku.

Byl na pozici v kapele vyhlášen nějaký monstrózní konkurz se zkouškou ve stylu Metallicy?

AMY: Ne, to jsme nedělali. Jen umí hrát. Věděla jsem, že umí hrát. Viděla jsem ji [na videu]. Hraje úžasně. Řekla jsem jí: 'Nepotřebuju tě zkoušet. Vím, že umíš hrát. Potřebuju zjistit, jestli si budeme rozumět, jestli spolu můžeme chodit ven a mít se rády.' Cítím, že je to v mnoha ohledech důležitější. Když chcete s někým být v kapele, musíte si být jistí, že se dokážete navzájem vystát a zároveň se propojit na nějaké hlubší úrovni, protože společné hraní a vystupování na pódiu je něco, co pramení z vašeho srdce. Potřebujete s tím člověkem zažít propojení, ještě než spolu půjdete na pódium, potřebujete se spolu synchronizovat a zvyknout si na určitou míru intimity. To jsem hledala a také našla u Jen.

JEN: Když dojde na koncertní turné, strávíte spoustu času i mimo pódium. Kdo by sakra chtěl mít v kapele někoho, kdo se chová jako blbec? Nikdo. Už po prvním telefonátu s Amy jsem věděla, že spolu budeme vycházet.

V listopadu vás nejprve čeká koncert v Nashville. Můžeme vás v brzké době očekávat i ve Velké Británii?

AMY: Jakmile začneme zkoušet a oprášíme tříletý prach, půjde to. Jsem si jistá, že po první show budu říkat: 'Nemůžu uvěřit, že už je konec, pojďme do toho!' Už jsem vypustila informaci, že hledáme další festivaly a vůbec cokoli na příští léto. Nejsem teď rozhodně v takové životní fázi, že by se mi chtělo žít v autobuse. Mám roční dítě a pokud mám být upřímná, soustředím se na něj víc než na cokoli jiného.

Je to otravná otázka, když vezmu v potaz, že jste se vy dvě právě potkaly, ale musím se zeptat: už jste začali pracovat na novém materiálu pro Evanescence?

AMY: Ještě ne, nejprve si spolu chceme zkusit zahrát!

Jen, už ses naučila všechny songy?

JEN: Amy se mě během jednoho z našich prvních telefonátů zeptala: 'Znáš naši kapelu a naši hudbu?' Řekla jsem: 'Ano, samozřejmě!' Musím říct, upřímně, že skladby Evanescence se v mém životě objevovaly po mnoho let a pomáhaly mi, když přišly horší časy. Určitě zním jako fangirl, ale je to pravda. Jejich hudba je hluboká a velmi emocionální. Ohromně se těším, až se naučím všechny songy. Musím se přiznat, že už jsem některé z nich zkoušela hrát a mám z toho úsměv od ucha k uchu. Amy, co kdybychom zahráli úplně všechny songy?

AMY: Zajímalo by mě, jak dlouho by to trvalo. Možná, že až budu v nebi, můj hlas vydrží čtyři hodiny a zvládneme zpívat bez pití a bez přestávek!

Tak to zní, že se obě opravdu těšíte na budoucnost Evanescence...

AMY: Začínám na tom znovu pracovat, způsobem, který mi připadá pozitivní a nadějný... Těším se na budoucí koncerty Evanescence i na budoucnost.

JEN: Já taky! Moc se těším, že budu mít možnost spolupracovat s Amy.

--
Vydáno: 26.8.2015
Text: George Garner

Přepis:
http://eternalremorse.tumblr.com/post/127657480106/amy-lee-and-jen-majur...
Zdroje:
Evanescence: The next chapter (Kerrang č. 1583, 26.8.2015)
http://onlyevanescence.tumblr.com/post/127645246100/new-interview-with-a...
http://my-evanescence-octopia.tumblr.com/post/127632999944/yes-scored-my...
http://my-evanescence-octopia.tumblr.com/post/127634000434/close-up-of-t...

Komentáře

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Syndikovat obsah