Exkluzivně: Amy Lee o novém albu Evanescence

Zpěvačka Evanescence Amy Lee má za sebou drama. "Kvůli mně se objevila spousta sraček, které se vztahovaly ke jménu této skupiny," řekla Lee SPIN.COM, "ale jsem připravená se přes to přenést. Uvědomila jsem si, že Evanescence je tím, čím jsem já."

O těch sračkách si nedělá legraci. Už od vítězství v Grammy v roce 2003, kdy je multiplatinové album Fallen vystřelilo z rodného Little Rocku do hvězdného světa, byla skupina poskvrněna vnitřními boji a změnami v sestavě, které začaly odchodem spoluzakladatele skupiny Bena Moodyho.

V roce 2006 se udála velmi veřejně sledovaná aféra - poslední zbývající původní členové, kytarista John LeCompt a bubeník Rocky Gray, odešli nebo byli vyhozeni a zanedlouho se přidali k Moodymu, aby zformovali skupinu We Are The Fallen s finalistkou American Idol, zpěvačkou Carly Smithson.

Evanescence se také pohnuli z místa. Goth-rockeři vydají své další album letos v září, v novém složení a s novým zvukem.

Lee, kytarista Terry Balsamo, basista Tim McCord, bubeník Will Hunt a nejnovější člen skupiny, producent, skladatel a studiový machr Will 'Science' Hunt (skutečně - ve skupině působí dva různí lidé, kteří se jmenují "Will Hunt"), nahrávají album v newyorském studiu s producentem Stevem Lillywhitem (U2, Rolling Stones). A hodlají pojmout charakteristický temný rockový zvuk Evanescence novým elektropopovým směrem, inspirováni oblíbenými kapelami Lee: Massive Attack, Bjork a Portishead.

"Na albu se objeví zvuky, které budou jakoby zdeformované, pozměněné, převrácené," říká Lee. "Děje se tam spousta zajímavých a zábavných věcí."

Řekla SPIN.com také mnoho dalších informací o chystané desce, o svých bývalých spoluhráčích a o své oblíbené zálibě - malování.


Jak se stalo, že se ve tvé skupině objevil druhý člověk se jménem Will Hunt? Je to divné.

(Smích) No, tenhle nový Will Hunt byl součástí mého návratu k Evanescence. Tohoto Willa - říkám mu Will "Science" Hunt, protože dělá spoustu programování a beatů - jsem potkala, když jsme nahrávali 'Sally's Song' pro Nightmare Revisited.Evanescence měli dva roky pauzu. Proč se právě teď vracejí?

Dlouho jsem nevěděla, co bych chtěla dělat. Strašně ráda bych skládala hudbu k filmu a v té době to bylo jediné, na co jsem myslela. Nejprve jsem do toho jen párkrát píchla, ale pak jsem začala skládat více věcí.

Při nahrávání 'Sally's Song' s Willem "Science" Huntem jsem se ohromně bavila - bylo to svobodné, kreativní, dávalo mi to spoustu prostoru. Tak jsme si řekli: "Proč bychom nezkusili nahrát i nějakou vlastní písničku?" Má studio ve Fort Worth v Texasu a tak jsme tam dva dny strávili skládáním. Nový song, který z toho vzešel, byl tak odlišný - bylo to temné a inspirativní. Bylo to takové nakopnutí, které jsem necítila už velmi dlouho. Takže jsme trávili poslední rok skládáním hudby jako blázni a někdy v polovině jsem si řekla: "Víš, myslím, že skládáme album pro Evanescence."Řekni nám něco o tom prvním songu, který jste spolu napsali.

'Hi-Lo.' [high-low, tj. vysoko - nízko; pozn. překl.] To je zatím jen pracovní název. Jde to spíš elektropopovým směrem - nejsou tam žádné organické nástroje. Jsou v tom vlivy Portishead nebo Massive Attack a po textové stránce to pojednává o snaze pohnout se a jít dál, ale ve velmi nekonfrontačním, nenaštvaném významu. Prostě "Hej, to všechno se stalo, já jsem se přes to přenesla a nejsem na tebe naštvaná."Budou fanoušci tvrdšího zvuku Evanescence překvapeni?

No, rozhodně je to stále tvrdé. Stejně jako u The Open Door, i v nových písních se objeví paleta nových zvuků. Ale na tomto albu to bude poznat ještě víc. Jsou tam momenty, které jsou úžasně tvrdé, ale stejně tak i momenty velmi jednoduché a minimalistické.Složili jste celé album spolu?

Většinu. Byl rozhodně mojí největší inspirací a spoluskladatelem. Některé songy jsem složila sama a něco jsem napsala také s Terrym a Timem. U sebe doma mám studio a tam jsme s Willem 'Science' byli často. A také jsme spolupracovali pomocí e-mailu, kdy každý poslal druhému nápady, s nimiž by si rád pohrál, takový poštovní servis. Ve výsledném zvuku je cítit inspirace interprety, které oba obdivujeme - Björk, Nine Inch Nails a další hudba obsahující množství úprav, programování a zvuků, které se zdají intenzivnější než samotný život.Jak ses dala dohromady s producentem Stevem Lillywhitem?

Rozhodli jsme se, že by bylo dobré mít v místnosti k dispozici další mozek kvůli tomu, abychom získali odstup a pohled z další perspektivy. S demonahrávkami jsme totiž strávili opravdu hodně času. Steve Lillywhite náhodou zavolal do mé nahrávací firmy a řekl: "Ahoj, co Amy Lee a Evanescence dělají? Opravdu rád bych s ní pracoval." Říkala jsem si, že by to mohlo být opravdu zajímavé. Upřímně, nikdy bych o něm nepřemýšlela, kdyby mi sám nezavolal. Tak jsme šli na oběd a já jsem mu ukázala některé songy. Opravdu se mu líbily a chtěl na nich hned pracovat.Je zajímavé, jak se k vám hodí, když vezmeme v úvahu, jeho práci s U2 a Rolling Stones.

To je pravda. A tohle album přitom nebude znít jako žádná z těchto kapel, to je jasné. Není to žádná syrová nahrávka. Náším plánem je zachytit syntetické a atmosférické prvky a také najít způsob, jak rozostřit hranici mezi organickým a syntetickým zvukem.


Je tento směr vedlejším produktem poslechu nějaké nové hudby?

Myslím, že je. V současnosti se v hudbě objevuje spusta opravdu skvělých věcí. Existují kapely, které znějí, jako by byly z jiné doby - je to jako návrat hudby z osmdesátých let s tehdejšími analogovými syntezátory. Moc se mi to líbí. Hodně jsem v poslední době poslouchala La Roux.Budou texty na nějaké určité téma?

Píšu o tom, čím během doby procházím. Jsou tam momenty jako "Mám to za sebou a je mi dobře" a jiné, plné vtipného sarkasmu typu "Všechno nemusí být nejdramatičtější věc na světě". Ale zároveň to jde opravdu, opravdu do hloubky. Pravděpodobně právě kvůli tomu je opravdu těžké vybrat pro to album nějaký název (smích). Co se týče textů, je to ještě reálnější verze mně samotné, než dřív. Říkám věci, které bych se bála říct dřív. Jsem mnohem sebevědomější a klidnější.Když jsme spolu naposled hovořili v roce 2008, skládala jsi songy inspirované keltskou hudbou pro své sólové album. Máš s tím ještě nějaké plány?

Tehdy jsem byla ve velmi odlišném tvořivém stádiu, bylo to ještě před tím, než jsem potkala Willa 'Science'. Napsala jsem pár songů, které jsou dobré, ale je to něco úplně jiného. Nic z toho období na nové desce nebude.Co dělá Amy Lee ve svém volném čase, pokud pomineme hudbu?

Moc ráda maluju. Na jedné malbě už pracuju asi rok a půl. Je tam spousta malinkých mořských bytostí. Vracím se k tomu pokaždé, když si potřebuju vyčistit mozek. Také jsem začala hrát na harfu. Když si Evanescence dali pauzu, koupila jsem si velkou koncertní harfu a začala jsem brát lekce, jako bych byla zase na střední škole, což byla opravdu legrace. Cítila jsem se, jako bych se znovu učila. Na tomto albu ji rozhodně použiju.Jaké jsou tvé myšlenky ohledně We Are the Fallen?

Žádné nemám. Nemá to co dělat se mnou ani s Evanescence.Bylo by bezpečné říci, že jsi nemluvila s Benem, Johnem ani Rockym?

Jo, to by bylo velmi bezpečné.Zní to, jako bys už měla všechno drama za sebou a byla zase naživu.

Jsem, rozhodně. Dostala jsem se na úplně novou úroveň. Jsem se sebou spokojená a nepotřebuji k tomu schválení od nikoho jiného.

TEXT: WILLIAM GOODMAN
Zdroj: http://www.spin.com/articles/exclusive-amy-lee-new-evanescence-album
05.03.2010

Komentáře

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Syndikovat obsah