Mtv News: Amy Lee z Evanescence už zase skládá hudbu... jen ne pro svou kapelu

Frontwoman skupiny Evanescence mluvila s MTV News o 'zlověstné' filmové hudbě, kterou složila pro nezávislý film 'War Story'.

První věc: Amy Lee nemluví o právním sporu, který v současné době vede s jejich nahrávacím labelem Wind-Up Records.
"Nemůžu říct ani slovo, je mi líto," povzdychne si. "Právě teď je to to nejlepší, co mohu udělat."

To, o čem je ochotná mluvit, je její - úplně první - hudba k filmu, kterou právě nahrála se svým přítelem, skladatelem Davem Eggarem. Byla stvořena pro nezávislý film "War Story", který bude mít premiéru 19. ledna 2014 na filmovém festivalu Sundance. [Další projekce jsou plánovány na 21., 22. a 24. leden, pozn. překl.] A to, co Amy řekla, možná není úplně to, co by fanoušci Evanescence, natěšení na další desku, chtěli slyšet.

"Fanoušky to překvapí. Není to to, co byste ode mě čekali; ten film je velmi temný a introspektivní. Není tam příliš mnoho dialogů, což je skvělé, protože díky tomu vzniká krásná, smutná základna pro moji hudbu," říká Lee. "Je tam spousta navzájem se mísících zvuků a zlověstných tónů. Používám hlavně klávesy a analogový syntezátor Taurus Pedal. Je tam hodně hlubokých zvuků."

"Jsou tam hravé momenty, kde je to velmi muzikální, ale převažují části, v nichž jsme s Davem hlavně budovali zvukové stěny, postupně poskládané z řvaní cella a trombónů a syntezátorů a harfy, jedno přes druhé" pokračuje. "Tvořili jsme úplně nové zvuky. Není to jen nějaký sountrack. Je to atmosféra."

Samozřejmě, že to není "jen" atmosféra. Lee napsala pro režiséra Marka Jacksona zcela nový song, ale opět se jedná o něco úplně jiného, než její předchozí materiál. Což není překvapivé, když si uvědomíme, jak vzdálená teď je od všech těch obvyklých studiových dramat, která v minulosti provázela Evanescence.

"Ta skladba se jmenuje 'Push The Button'. Režisér Mark dlouho hledal ten správný song pro jednu konkrétní scénu, u které chtěl, aby to znělo úplně odlišně. Řekla jsem mu: 'Víš co? Tohle můžu udělat sama'. Je to pro mě něco úplně nového, je to elektronika. Udělala jsem to úplně celé sama, což je šílené... jsem samozřejmě zvyklá, že skládám, nahrávám a mixuju dema ve studiu u nás doma, ale být absolutně zodpovědná za koncový produkt - to pro mě byla úplně nová výzva. Pracovala jsem na tom a říkala jsem si: 'To je ono! A já to mixuju!'

"Tenhle projekt byl úplně jiný než všechno, co jsem dřív dělala, bylo to osvobozující. Když pracuju s mojí kapelou, vždycky jde o velké věci, je v tom hodně tlaku, spousta překážek, které je potřeba překonat a věcí, které je třeba oživit," pokračuje Lee. "Tenhle tlak vám může pomáhat, když pracujete na velkém projektu, ale tohle bylo prostě jiné... nejde tam jen o tu hudbu, nejde tam jen o jednu jedinou věc. Je to velká skupina lidí, z nichž každý dělá něco jiného, aby společně vytvořili velký kus umění. Vůbec nám nešlo o produkci ani o singly a celosvětový úspěch, jen o celistvost díla, které vytváříme. Rozhodně to nebylo o penězích, je to nezávislé, nízkorozpočtové a hrozně se mi to líbí."

I když Lee zatím neviděla výsledný produkt ("Půjdu se podívat na Sundance... v žádném případě nejsem dostatečně cool na to, abych se tam objevila", směje se), je vidět, že zkušenost s tvorbou filmové hudby ji zaujala a uvízla jí v hlavě, stejně jako volná forma spolupráce s Eggarem a dalšími muzikanty. A Lee doufá, že si to bude moci brzy zopakovat.

"O tom, že bych chtěla dělat filmovou hudbu, mluvím snad už celé věky. Tohle byla moje první možnost tu oblast prozkoumat. S Davem už jsme se bavili o tom, že bychom se sešli kvůli jinému filmu a já s ním rozhodně chci spolupracovat znovu," říká. "Nemám předsudky. Ráda bych pracovala ve svobodném prostoru, ve kterém se mě nikdo nesnaží zaškatulkovat; vím, že tyhle věci říkám pořád, ale prostě to je mým cílem."

Vydáno: 8.1.2014
Text: James Montgomery (@positivnegativ)
Zdroje:
EVANESCENCE'S AMY LEE IS MAKING MUSIC AGAIN ... JUST NOT FOR HER BAND
http://www.mtv.com/news/articles/1720104/evanescence-amy-lee-making-musi...
http://evthreads.proboards.com/thread/1632/evanescences-amy-lee-music-again
http://filmguide.sundance.org/film/14034/war_story

Komentáře

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Syndikovat obsah