Mtv.com: Amy Lee na novém sólovém albu překračuje svůj stín

Tento článek vyšel dne 14.9.2016 na mtv.com.
Asi nejdůležitější informace je skoro v závěru: nové songy Evanescence budou - napadají je prý "nové zajímavé nápady" - a kromě Voice from the Stone Amy údajně pracuje i na hudbě k filmu Blind.

Frontwoman Amy Lee seděla u klavíru a její prsty klouzaly po klávesách. Tak začínalo jedno z prvních živých vystoupení skupiny Evanescence. Nebyly tam žádné fantastické rekvizity, efektní pyrotechnika ani složitá taneční choreografie. Jen pět rockujících muzikantů v těžkých botách a s černými linkami pod očima a fanoušci, kteří mávají vlasy v prvních řadách.

Skupina si za svou první desku "Fallen" v roce 2004 odnesla domů dvě ceny Grammy, mimo jiné jako ocenění v kategorii "Best New Artist". Během následujících 12 let se toho mnoho stalo — vyšly dvě další desky, došlo k řadě změn v line-upu, následovala dlouhá odmlka — ale letos v říjnu se členové kapely konečně znovu shledají, protože je v plánu podzimní koncertní turné.

Setlist pro tyto koncerty ještě není definitivní - i když, jak Lee řekla MTV News, existuje song, bez kterého by to nešlo: "Bring Me to Life" - hit, který rozpozná úplně každý. Tento singl vystřelil Evanescence do mainstreamového dění a inspiroval nespočetné narážky se slovy "wake me up inside".

"Rozhodně je trochu divné být slavná kvůli něčemu, co jsem udělala tak dávno - a už je mi to tak vzdálené," řekla nám Lee během telefonického rozhovoru. "Když jsme dělali video pro Bring Me To Life, bylo mi jednadvacet. Filmovali jsme to v Rumunsku. Bylo to poprvé, co jsem vůbec opustila Spojené státy. Bylo to pro mě všechno tak strašně nové... Od té doby jsem se hodně změnila, ale pořád jsem na to extrémně hrdá."

Lee, která má nyní 34 let, v minulých letech kromě Evanescence usilovala o úspěch i v řadě jiných projektů. Její druhý sólový projekt - po albu "Aftermath" z roku 2014 - je na hony vzdálen jejímu obvyklému alternativně-rockovému stylu. "Dream Too Much" vychází 30. září na Amazon Music. Jedná se o pozitivní album pro děti, které inspiroval především Jack - dvouletý syn, kterého má Lee s manželem Joshem Hartzlerem.

Titulní skladba nazvaná "Dream Too Much" je moderní, náladová ukolébavka o opičkách v posteli a medúzách, které staví věže z melounů. [A o spinkajících muffinech! - pozn. překl.:)] Tato zvířátka, která byla původně jen výplodem představivosti Lee, teď ožívají v sérii videoklipů, tvořených technikou tzv. fázové animace [stop motion, pozn. překl]. Pro každou skladbu z desky by měl vzniknout jeden. Lee dodává, že každý bude mít svůj vlastní příběh, ale vracející se postavy a témata je budou navzájem spojovat.

"V současné době existuje úžasná počítačová grafika na úrovni a neustále ji vídáme i v oblasti animace. Ale já jsem prostě blázen do umění, které někdo vytvářel vlastníma rukama. Perfektně se to hodí k hudbě pro děti - tím, jak je konstrukce téhle animace surová, primitivní. Je to pomačkaný."

Každou skladbu na albu schvaloval Jack. Byl pro Lee jejím "testovacím publikem", když s otcem a sestrami skládala album dohromady. Dream Too Much je výsledkem procesu, kdy celá hudební rodina vytvářela něco specificky pro Jacka.

"Jakmile jsme se do toho pustili, začalo mě hned napadat: Hmm, mohla bych zkusit tenhle nápad s oslíkem a kuřátkem, nebo něco jiného... Obvykle zpívám přímo Jackovi nebo nahrávám demo ve studiu a tak sejdu dolů ze schodů a zahraju mu to, na čem pracuju, dívám se, jak reaguje a hned to dolaďuju tak, aby mu to sedlo."

Kromě toho, aby udělala radost svému synovi, se Lee také snažila vytvořit projekt, který by si užila celá její rodina. A i když je album Dream Too Much označeno jako "hudba pro děti", doufám, že ho ocení i dospělí. Skladby na něm sice nejsou tak intenzivní jako tvorba Evanescence, ale andělský hlas Lee je přesně takový, jaký si ho pamatujete.

"Tentokrát mi vůbec nejde o hledání tajných míst v hlubinách své duše," vysvětluje Lee svůj skladatelský proces. "To, co dělám s Evanescence, je pro mě na tolik hluboké úrovni, že ze sebe musím vždycky dostat úplně všechno. Tady ale žádné šílené emoce nebyly potřeba. Měli jsme možnost být prostě jen muzikanti, tak jsme si to užili."

Hravá nálada je cítit i z promo fotografií, které nové salbum doprovázejí. Lee vyměnila svoji černočernou garderóbu za syté barvy a déšť gumových kachniček. Tohle nejsou věci, které byste potkali v Hot Topic a jiných obchodech, kam po roce 2000 zamířili všichni teens.

Nové skladby "pro všechny věkové kategorie" ani kritický nedostatek očních linek však neznamená, že Lee opouští svět hudby pro dospělé. naznačuje, že nová hudba Evanescence je na cestě - "Ne, že by to bylo hned za rohem, rozhodně to nebude zítra, ale ... napadají nás různé zajímavé nápady," říká. Její sólovou hudbu uslyšíte také ve dvou chystaných filmech: Voice from the Stone, v hlavní roli s Emilií Clarke, a Blind s Alexem Baldwinem a Demi Moore.

Dnes je Lee plně soustředěná na vydání Dream Too Much. Nicméně pro fanoušky Evanescence má jednu malou zábavnou přílohu: virální video Bring Me to Life, složené ze zvířecích zvuků. Youtuber Insane Cherry zveřejnil tento šílený klip, který oběhl celý Internet a nakonec našel cestu i k Lee.

"A já si říkám: Proč mi to všichni posílají?" směje se Lee. "Moje nejoblíbenější část je to, kde se ozývá samotné kníkání kočky. [0:54!!! pozn. překl.:D] Zní to v jednom momentě jako programování na pozadí. Praskla jsem smíchy."

Toto je jen jedna z řady populárních parodií na Bring Me to Life - musíte se podívat také na Goofyho cover - ale všechny jen potvrzují, jak trvalým dědictvím tahle píseň je. Ne, Evanescence už nejsou přesně stejná kapela jako tehdy před lety na tom prvním ódiu. Ne, Amy Lee už není ta jednadvacetiletá dívka, co na vás kouká z přední části Fallen.

Ale to, že vyrostli, je nezastavilo a nehrozí, že by v dohledné době přestali rockovat. "Jako live kapele nám to momentálně opravdu funguje," říká Lee. "Mám pocit, že každý z nás je na vrcholu sil, takže mám pocit, že zvládneme cokoli."

Snad si Lee bude dobře pamatovat radu, kterou dala Jackovi a mnoha dalším dětem, které právě poslouchají její nový singl: "There’s no way you can dream too much" - Není možné snít příliš!

--
Text: DEEPA LAKSHMIN
Vydáno: 14.9.2016
Zdroj:
Amy Lee goes beyond Evanescence’s ‘Bring Me To Life’ on her new solo record
http://www.mtv.com/news/2931061/amy-lee-evanescence-dream-too-much-inter...

Komentáře

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Syndikovat obsah