Radio X107.5: Rozhovor s Amy Lee o mateřství, Aftermath, vlasech i hudbě [překlad]

Toto je volný překlad záznamu interview s Amy pro americké radio X107.5 ze dne 18.9.2014. Zdrojové zvukové soubory si můžete stáhnout zde na uložto.

Část I.: Amy Lee o mateřství

MJ:
Jsem opravdu nadšená, protože mám právě na telefonu Amy Lee z Evanescence. Ze všeho nejdřív - gratuluji, Amy, slyšela jsem, že máte s manželem malého chlapečka!

Amy:
Jo, je úžasný. Strašně ho miluju.

MJ:
Jak se jmenuje?

Amy:
Jack. Jack Lion.

MJ:
Wow, to je jméno pro rockovou hvězdu. Tak co, komu je podle tebe víc podobný? Tobě, nebo spíš tvému manželovi?

Amy:
(smích) Víš, upřímně - myslím, že je to přesně padesát na padesát. Někdy mám dojem, že je úplně jako Josh, ale pak si říkám - ne, vždyť přece vypadá úplně jako já. Je to úžasné.

MJ:
Když se narodil, měl už hlavičku plnou vlasů, nebo to bylo plešaté dítě? (smích)

Amy:
Rozhodně žádné plešaté dítě, měl vlasy (smích)!

MJ:
Já jsem právě teď taky těhotná, čekám první dítě, mělo by se narodit v lednu.

Amy:
Aww, gratuluji!

MJ:
Děkuji.

Amy:
Jak jste daleko?

MJ:
Právě jsem v šestém měsíci. Je to holčička.

Amy:
Super. To je roztomilé. Tak to už bys ji měla cítit, jak kope.

MJ:
To rozhodně. Miluje, když pouštím hudbu ve studiu. Co se podle tebe nejvíc změnilo, když ses stala maminkou?

Amy:
Změnilo se úplně všechno, nikdy v životě jsem se necítila takhle. Myslím, že to změnilo celý můj pohled na svět. Porod byl šílený, ale zároveň úžasný, úplně mě to dostalo, a od chvíle, co se narodil, jsem absolutně zahlcená láskou. Spousta lásky - je v tom ale chemie, že ano? Je to, jako byste se do někoho zamilovali a spadli do toho úplně po hlavě.

MJ:
Nedokázala bych to říct líp.

Amy:
Dokážeš dělat jenom jedinou věc: zírat na něj!

MJ:
Aaaach :)

Amy:
Jo. Pořád na něj zíráš. Celý den i ten další. Zírala jsem a zírala, celou dobu v nemocnici - měla jsem nějaký pokoj, ale ani jsem se nepodívala z okna, pořád jsem jen koukala na dítě. Pamatuju si, že když jsme jeli domů, nastoupili jsme do auta - už tam máme malou dětskou sedačku, je nádherná (smích) - takže jsme ho dali do sedačky, mě na zadní sedadlo, právě zapadalo slunce a my jsme jeli do města. Moře, západ slunce - všechno mě to tak pohltilo. Bylo to, jako by se celý svět rozhodl být mnohem krásnější, než kdy dřív - že jsem se z toho rozplakala (smích).

MJ:
Och, já pláču taky - to si dokážu představit!

Amy:
Je to úžasné! Jsem moc šťastná i za tebe. Doufám, že to u tebe bude podobně. Víš, rodiče o tomhle často mluví - že je to jedna z nejúžasnějších zkušeností, když se ti narodí dítě, že je to nejkrásnější, co se ti může stát a tak dále - a ty si říkáš: jo jo jo, to určitě, říkáte to jen tak, protože nechcete ranit city svého dítěte (smích). Ale je to pravda - ten pocit je úžasný. Je to zázrak.

MJ:
Můj bože, to je skvělé, moc ráda to slyším. Gratuluji tobě i tvému manželovi k vaší nové rodině.

Amy:
Děkujeme. Tobě taky!


Část II.: Amy Lee o skládání svého prvního soundtracku

MJ:
Amy, letos jsi zažila i další vzrušující "poprvé" - zkomponovala jsi spolu s Davem Eggarem sountrack k filmovému dramatu War Story. Rádi bychom o tom slyšeli co nejvíc. Dozvěděla jsem se, že už s Davem spolupracuješ celé roky, je to pravda?

Amy:
Jo, spolupracujeme už nějakou dobu, už je to asi deset let, což je vtipné - jeden si to ani neuvědomí, deset let? To je šílené. Vždycky jsme spolu dělali různé věci pro Evanescence, vystupoval s námi na různých exkluzivních akustických vystoupeních, zpracovávali jsme pro tento účel úplně nové verze starých songů. Milovala jsem to. Cello i Daveovu práci - je skvělý skladatel i muzikant, moc ráda jsem ho vídala a vždycky jsem ho brala jako jednoho ze svých nejlepších přátel. Opravdu skládat jsme spolu začali jen tak mimochodem, v různých malých projektech, co jsme měli během let po kapsách. Pak mi Dave představil projekt War Story, který měl v té době na starost. Postupně se to rozmělnilo na řadu různých spoluprací s lidmi, které jsme měli rádi. Většinou jsme pracovali všichni společně a vzniklo množství úžasného materiálu. Víš, že jsem vždycky strašně chtěla zkusit skládat hudbu pro film? Spousta z toho ve filmu nakonec vůbec nebyla. Takže jsme se rozhodli s tím něco udělat. Zůstala nám hromada úžasné hudby, přece jsme ji nemohli vyhodit.

MJ:
Takže všechny tyhle věci najdeme na sountracku s názvem "Aftermath", který vyšel 25. srpna. O čem je vlastně film War Story?

Amy:
Ve filmu ve skutečnosti neuvidíme žádnou válku, je to spíš o tom, jaké mohou být její dozvuky. Hlavní hrdinkou je válečná novinářka - myslím, že z New Yorku - která se právě vrátila z válečné zóny a skrývá se před celým světem poté, co byl její partner zabit přímo před jejíma očima. Je to smutný film o tom, jak v člověku probíhá proces zármutku a truchlení, je to celé velice emocionální, náladové. Cítila jsem, že je to pro mě úplně dokonalý projekt - celý plán byl opravdu malý a indie, žádná komerční hudba ani velká jména, vlastně se z toho stal takový umělecký projekt. Těšilo mě, že jsem součástí něčeho takového, vždycky jsem to takhle chtěla zkusit. Celý film mi nabízel množství prostoru už tím, jak byl od počátku natočen - ty obrovské úseky ticha a prázdnoty a momenty, kde jsem si přímo říkala: Jo! Měla jsem celé hřiště pro sebe - pro skládání hudby.

MJ:
Chápu tě. Hudba, která nese ve filmu emoce. Žádná slova nejsou potřeba.

Amy:
Jo, přesně tak.

MJ:
War Story je nezávislý film, kde ho budeme moci vidět?

Amy:
Aktuálně je zrovna na Netflixu. Takže si ho můžeš pustit v televizi. A Aftermath, hudba k filmu, je k dispozici na iTunes.

MJ:
Jo, album Aftermath přece právě vyšlo, pětadvacátého srpna! Zahrajeme si první singl "Lockdown".

Amy:
Úžasné, tohle mě moc těší (smích).

MJ:
My to tady vážně milujeme. Chybělas nám, holka. První reakce byla: Áááá, dejte mi toho víc!

Amy:
Díky, lidi... Je to vtipné, protože tuhle věc jsem udělala skoro celou u sebe doma. Měla jsem to celé pod dohledem. Jsem producent, dělám tam ty zvuky, nahrávám je... a zpívám to taky sama (smích). Je dobré zkusit něco udělat sám, držet život ve vlastních rukou bez režiséra. Ale je to super - těší mě, že to teď bude doopravdy v rádiu. Víš, když jsem to skládala, tohle mě ani nenapadlo.

MJ:
Pravda, skládala jsi přece hudbu pro film a sountrack. Nemyslela jsi u toho na hraní v rádiu, na sólové album nebo něco s Evanescence. Čím se to vlastně lišilo?

Amy:
Je to vlastně totéž - víš, odjakživa píšu a skládám hudbu o tom, co mě inspiruje a těší, je to pro mě výzva a miluju to. Ale zároveň to bylo úplně jiné, protože tohle přece nebylo o mně. Cílem jsem nebyla já - mluvení o tom, co cítím a co chci - ale spíš to bylo naslouchání tomu příběhu. Nová výzva, je to něco jako matematika: ok, režisér chce skladbu pro tuhle scénu. Prohlédneme si scénu, hlavní postavu a to, co cítí. Čím prochází a kam jde? Jde na tohle místo támhle, nebo někam jinam? Měla by vědět, že je v bezpečí? Jak vyjádřit tuhle konkrétní emoci? Je to mapa, na které vyznačujeme, jak divákům pomoci pochopit, co hrdinka cítí. Je úžasné skládat hudbu pro něco takového. A opravdu mě těšilo, že jsem mohla být součástí takového projektu, protože tvoříte hudební dílo s mnoha dalšími lidmi a dotváříte tím to, co se děje na plátně vizuálně. Rozhodně je to něco, co jsem vždycky chtěla zkusit.

MJ:
Zní to jako opravdu úžasná a kreativní výzva pro muzikanta. Jsem si jistá, že to není pro každého.

Amy:
Jo, je to tak.

MJ:
Moc se těším, až si to celé poslechnu. Milí posluchači, rozhodně si taky poslechněte Aftermath - je to filmový sountrack k Filmu War Story, který právě vyšel a na kterém spolupracovala Amy Lee a Dave Eggar. Pustíme si z něj teď singl "Lockdown", jsem si jistá, že to budete milovat. Nezapomeňte si také pustit film, k němuž tenhle soundtrack vznikl - jmenuje se War Story a právě teď je na Netflixu.


Část III.: Zábavné otázky posluchačů

MJ:
Ahoj, tady MJ a Amy Lee! Teď je čas na nějaké dotazy od posluchačů.

Amy:
Jo, super!

MJ:
Chtěli by o tobě vědět další soukromé věci. Zvláště dámy jsou velice zvědavé, co děláš, abys zůstala na pódiu fit. (smích)

Amy:
Teď?! (Smích) No nevím... Teď se věnuju hlavně dítěti, takže to beru jinak. Člověk by na sebe neměl být moc tvrdý. Upřímně, právě teď si myslím, že nejatraktivnější je mít dítě (smích). Když vidíš někoho jít s dítětem po ulici, všimneš si, jak jsou šťastní a sebevědomí. No a když se jich zeptáš, jak to dělají, že vypadají tak, jak vypadají - víš, ono to s tím prostě přirozeně souvisí. Buďte šťastní, spokojení sami se sebou. Hledejte uvnitř.

MJ:
Nádherně řečeno. Dále by dámy zajímalo, jakou barvu vlasů teď máš? Černé, červené, blond?

Amy:
Řekla bych, že teď je to nejbližší mé přirozené barvě vlasů, kterou jsem už neměla strašně dlouho, asi tak od střední školy. Je to taková červenohnědá - tzv. auburn.

MJ:
Ok, takže červenohnědá - nová podzimní barva pro dámy.

Amy:
Haha, jasně.

MJ:
Kluci by zase chtěli vědět, co mají dělat, kdyby s tebou šli na rande (smích). No, můžou jen snít...

Amy:
No, můžu jít na rande, pokud si vezmu svéhu kluka (smích).

MJ:
No právě. Další by chtěli vědět, co by sis zazpívala, kdyby ses ocitla v karaoke baru!

Amy:
No to je sranda. Karaoke bar... Připomíná mi to jedno moje oblíbené místo, kam jsem chodila zpívat věci od Stevie Wondera, skoro všechny se skvěle zpívají. A něco od Michaela Jacksona, samozřejmě. Už je to pár let - podnikla jsem to jednou se svou sestrou v Nashville, začaly jsme si zpívat Stevie Wondera, úplně přirozeně. Bylo to perfektní.

MJ:
Wow, to musela být ale noc! Představte si, jak sedíte v karaoke baru a najednou tam přijde Amy Lee a začne si tam zpívat třeba "Signed, Sealed, Delivered"...

Amy:
Hahaha, já vím! (smích) Nejlepší na tom bylo, že to byl strašně moc country bar, dívali se na nás jako na blázny - co to sakra děláte, takovéhle písničky tady ani nemáme!

MJ:
No právě. Myslím, že na tohle místo potřebuju zajít, zní to jako moje vysněná hospoda. Co právě teď posloucháš? Nějaké nové kapely?

Amy:
Jo, opravdu se mi líbí The Lone Bellow - je to trochu folkové, pocházejí z Brooklynu a jsou opravdu talentovaní. Spousta skvělých písniček. Všichni zpívají, což je cool, je tam hodně zajímavých melodií. Líbí se mi tyhle kapely. Rozhodně si je poslechněte.

MJ:
Jasně, určitě si je poslechnu. The Lone Bellow.

Amy:
Vytahuju teď spoustu vzpomínek z minulosti, protože jsem to teď moc nesledovala - hlavně proto, že jsem se zabývala hlavně Jackem (smích). Miluju hudbu, která je emocionální, pouštím si něco každou chvíli. Je spousta věcí, které jsou cool, ale už jsem je dlouho neslyšela.

MJ:
Teď máme vlastně Throwback Thursday - a tak si říkám, že bych moc ráda zahrála nějakou ze tvých hudebních vzpomínek.

Amy:
Myslíš něco, co jsem sama nahrála, nebo něco, co mám ráda a už jsem to dlouho neslyšela?

MJ:
Vyber jeden svůj skvělý song a jeden ze svých dávných oblíbenců.

Amy:
Co třeba "Fade Into You" od Mazzy Star [thanks to evthreads!], to je dobré. A dál, chceš něco ode mě, jakože můj song?

MJ:
Jasně, holka, dej nám jednu! Jakoukoli - milujeme je všechny.

Amy:
Hmm, nějakou starou. No, nemůžu vybrat žádný singl, musím vybrat něco, co je cool. Co třeba "Your Star"?

MJ:
Máš to mít! Dáme si Your Star. Amy, ještě jednou ti děkuji, bylo moc příjemné si s tebou popovídat.

Amy:
Dobře, taky děkuji!

MJ:
Jsi úžasná. Starej se o malého. Ahoj!


Vydáno: 18.9.2014
Autorka: Nicole "MJ" Cherry - @MJRadioDiva
Volný překlad nahrávky - rionka

Zdroj:
MJ Interviews: Evanescence Lead Amy Lee About New Album, New Motherhood And More…
http://x1075lasvegas.cbslocal.com/2014/09/18/interview-amy-lee-with-mj-a...

Komentáře

Obrázek uživatele rionka

Amy's old favorite

Tak už jsem se dozvěděla, co byla ta Amyina "old favorite" v závěru: "Fade Into You" by Mazzy Star. (zdroj)

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Syndikovat obsah